خبرهای بدی که در سال ۹۳ شنیدیم


Bad News 93
سال ۹۳ هم با تمام پستی و بلندی‌هایش تمام شد. امسال سال خیلی خوبی برای هیپ‌هاپ فارسی نبود و خبر‌های بدش به خبرهای خوبش می‌‌چربید. می‌خواهیم نگاهی به اتفاقات و خبر‌های بدی که سال ۹۳ شنیدیم بیندازیم.

Erfan - Enekas (1-1)

خداحافظی عرفان از رپ فارسی
عرفان بعد یک دهه فعالیت در رپ فارسی امسال به صورت رسمی اعلام کرد که قصد خداحافظی از این موسیقی را دارد و با انتشار سومین آلبوم خود با نام «خداحافظی» به کار خود پایان خواهد داد. هنوز تاریخ دقیقی برای پخش این مجموعه داده نشده است اما به نظر می‌رسد در اوایل سال ۹۴ منتشر شود. عرفان در مصاحبه‌ای در برنامه‌ی «چند شنبه با سینا» دلایل خود را برای ترک موسیقی مطرح کرد.


Goftavaz (2)
صدور مجوز برای رپ با اسم گفتاواز
شهریور ۹۳ مصاحبه‌ای از پیروز ارجمند مدیر دفتر موسیقی وزارت ارشاد با روزنامه‌ی شرق منتشر شد که صدور مجوز برای موسیقی رپ با اسم گفتاواز را تائید می‌کرد. بعد از پخش این خبر بسیاری از هنرمندان فعال در این موسیقی از خود واکنش نشان دادند و این مجوز را به تمسخر گرفتند. با توجه به سابقه‌ی وزارت ارشاد و سبک موسیقی رپ به راحتی می‌توان فهمید که فعالیت تحت این مجوز غیرممکن است. البته خبر‌هایی مبنی بر دریافت مجوز توسط آرمین 2afm و اردلان طعمه هم پخش شده است.

Ho3ein (9-2)
دستگیری حصین و پخش آثار دزدی از او
روزنامه‌ی خراسان آذرماه امسال خبری مبنی بر دستگیری حصین در عمليات مشترک پليس امنيت عمومی و امنيت اخلاقی خراسان رضوی منتشر کرد. در بین این مشکلاتی که حصین با آن گریبان‌گیر شده بود دو آهنگ هم به صورت دزدی به فاصله‌ی چند روز از حصین منتشر شد تا مشکلات او را دوچندان کند.

Zedbazi (2)
تقسیم شدن زدبازی به دو گروه
حتما دیگر می‌دانید که گروه زدبازی بعد پخش مستند با اختلافات و دوستگی اعضا به دو قسمت تقسیم شد. مهراد هیدن و سامان ویلسون با تشکیل گروه دونفره‌ی بزرگ به کارشان ادامه دادند و در طرف دیگر جی‌جی، سیجل و نسیم هم با همکاری یکدیگر فعالیت موسیقی خود را دنبال می‌کنند. در این بین سهراب MJ هم با همه‌ی افراد در ارتباط است و با آن‌ها همکاری می‌کند.

Bahram (4-1)

سال ۹۳ هم آلبومی از بهرام منتشر نشد
طرفداران بهرام هر ساله منتظر انتشار مجموعه‌ی جدیدی از رپکن محبوب‌شان هستند. بهرام طبق عادتی که دارد هیچ اطلاعی از آثار آینده‌ی خود منتشر نمی‌کند و همانند مجموعه‌های پیشینش آثار خود را بدون اطلاع قبلی پخش می‌کند. سال ۹۳ هم تمام شد و حالا فقط می‌توانیم منتظر مجموعه‌ی بهرام در سال ۹۴ باشیم.

Farsi Hip Hop (1-1)
خاتمه‌ی فعالیت وبسایت «فارسی هیپ هاپ»
متاسفانه امسال یکی از وبسایت‌های فعال در زمینه‌ی موسیقی هیپ هاپ هم تعطیل شد. سایت فارسی هیپ هاپ که به جرات می‌توان آن را یکی از بزرگ‌ترین سایت‌ها از لحاظ آرشیو موسیقی رپ دانست و برای هر هنرمند یک حساب شامل آهنگ‌های منتشر شده از او فراهم می‌کرد. آدرس سایت فارسی هیپ‌هاپ به این شرح بود:

http://www.farsihiphop.com


Tanbe 10 (2-1)
متلاشی شدن گروه تن به ۱۰
سال گذشته اعضای گروه تن به ۱۰ شامل موتی، آلفا، آئمها، علی تن، سزار و شارلاتان بود. اما اعضای تن به ده این گونه باقی نماند؛ ابتدا آئمها به طور ناگهانی اعلام کرد که دیگر در گروه تن به ۱۰ فعالیت نخواهد کرد و به کل از رپ فارسی خداحافظی کرد. دلیل این کناره‌گیری مشخص نشد اما حدس زده می‌شود که به مشکلات بین اعضا برمی‌گردد. چند ماه بعد از این اتفاق سزار و شارلاتان از گروه تن به ۱۰ جدا شدند تا به صورت انفرادی کار کنند. بعد از این دیگر از گروه تن به ۱۰ اثری منتشر نشده است. بعد از سوالات مکرری که طرفداران این گروه در مورد ادامه‌ی فعالیت تن به ۱۰ پرسیدند، اعضای گروه از آن‌ها درخواست صبر و حوصله کردند و به نظر می‌رسد که در سال ۹۴ آثاری از تن به ۱۰ منتشر شود البته بدون حضور اعضای سابق.

On Underground (2)
مواجه شدن فیلم «روی زیرزمین» با محدودیت‌ها
فیلم مستند «روی زیرزمین» که موضوع آن در مورد بریک دنس بود بعد از شرکت در چند جشنواره از جمله جشنواره‌ی فیلم کوتاه تهران با محدودیت‌هایی از قبیل سانسور مواجه شد که این عمل باعث کناره‌گیری سازندگان فیلم از شرکت در جشنواره‌ها شد و فیلم از طریق اینترنت در اختیار عموم قرار گرفت. برای اطلاعات بیشتر و دریافت فیلم به این لینک مراجعه کنید.


Justina (2-1)
خداحافظی جاستینا در سال ۹۳
جاستینا در اوایل امسال (۹۳) بنابر دلایل شخصی سال ۹۳ را آخرین سال فعالیت خود در موسیقی رپ اعلام کرد. او چندی پیش اعلام کرد که در حال تهیه مجموعه‌ی بلندی است و بعد پخش این مجموعه از رپ کناره‌گیری خواهد کرد. هیچ تاریخ دقیقی برای پخش این مجموعه موجود نیست اما مشخص است که این مجموعه در سال ۹۳ منتشر نخواهد شد و خداحافظی جاستینا به سال ۹۴ موکول خواهد شد.

Ardeshir Ahmadi (2)

دستگیری اردشیر احمدی
حدود دو  ماه گذشته اردشیر احمدی کارگردان فعال در زمینه‌ی موسیقی که کارگردانی مستند گروه زدبازی را هم بر عهده داشت در اصفهان دستگیر شد. اردشیر احمدی در اصفهان مشغول برگزاری کلاس‌های آموزشی ساخت ویدئو کلیپ بود. متاسفانه تا به امروز هنوز اردشیر احمدی آزاد نشده است.

TM Bax
دو دستگی در گروه TM Bax
امسال را می‌توانیم سال متلاشی شدن گروه‌ها بدانیم. این سختی و دشواری‌‌های کار گروهی در موسیقی را نشان می‌دهد. TM Bax هم امسال به دو دسته تقسیم شد. در حال حاضر گروه اصلی TM Bax را شاهین لو، علیبی و نبیلیتی تشکیل می‌دهند که امسال چند آهنگ را از خود منتشر کردند و در حال کار روی مجموعه‌ی جدیدشان هستند. دو عضو دیگر یعنی حسین و امین هم با هم کار می‌کنند و یک تک آهنگ هم منتشر کرده‌اند.

Bigrez & Teo (1-1)
تئو، آهنگساز لیبل کاغذ دیگر در موسیقی هیپ‌هاپ فعالیت نخواهد کرد
به تازگی آهنگساز گروه کاغذ یعنی Teo Space Kid که آهنگسازی آهنگ‌هایی نظیر «بن بست» را بر عهده داشته است، اعلام کرد که دیگر در موسیقی هیپ‌هاپ فعالیت نخواهد کرد و همچنین از لیبل کاغذ خداحافظی کرد.


Companie$
رشد بی‌رویه‌ی کمپانی‌ها
متاسفانه امسال شاهد رشد بیش از حد کمپانی‌ها فعال در هیپ هاپ نسبت به سال‌های گذشته بودیم. کمپانی‌هایی که بدون هدف مشخصی فعالیت می‌کنند و بسیاری از آن‌ها عمر کوتاهی نیز دارند. این کمپانی‌ها معمولا با همکاری چند هنرمند مطرح و با دریافت مبلغی از افرادی به اصطلاح خودشان استعداد، مجموعه‌ای گردآوری و منتشر می‌کنند. البته استثناهایی هم بین این کمپانی‌ها وجود دارد که واقعا هدف درستی را دنبال می‌کنند و کار‌های متفاوتی را انجام می‌دهند. امیدواریم هنرمندان سرشناس هیپ هاپ همکاری خود را با کمپانی‌هایی که هیچ بهره‌وری ندارند، قطع کنند.

5 پاسخ به “خبرهای بدی که در سال ۹۳ شنیدیم

 1. مثل همیشه مطالب بسیار مفید…
  کارتون واقعا درسته،
  و من امیدوارم خسته نباشید و نشید…
  پایدار باشید…

 2. اصلاح شود (تو قسمت فارسی هیپ هاپ) :
  خط سوم : مسیقی —> موسیقی
  خط سوم : عبارت «این سایت» باید حذف شود تا معنای جمله ی قبل درست گردد.

نظرت چیه...؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s