جواب دندان شکن شاهین نجفی به انتقادات اخیر + واکنش هیچکس


Shahin Najafi 5

اگر خبر‌های گذشته را دنبال کرده باشید حتما از انتقاد چند روز گذشته بهرام نسبت به موضوع زن ستیزی در موسیقی اطلاع دارید و می‌دانید که بهرام نورایی، شاهین نجفی را هم مورد نقد خود قرار داد و در پی آن افراد دیگری چون هیچکس هم به نوعی این نظر را تائید کردند. اما امروز شاهین نجفی در صفحه‌ی هواداری خود در شبکه اجتماعی فیسبوک به این انتقادات جواب داده است. به نظر می‌رسد نشانه‌ی اصلی این جوابیه به سمت هیچکس است.

شاهین نجفی: البته اين جاى خوشحالى دارد كه يك جوان كارورز هنر از گذشته‌ى ضد زن و ضد اقليت‌هاى جنسى خويش برائت بجويد و نادم و پشيمان دچار فهمى هرچند نارس و خام از مباحثى اين‌چنينى شود. اما مشكل از آنجايى آغاز مى شود كه «جوان خام» ما گرم نكرده می‌خواهد روى تشك، پشتك و وارو بزند و گمان كند عرصه تئورى و جدل گفتار و ديالكتيك هم، رپ خيابانى و ديس و گيس كشى تينيجرهاى تازه به دوران رسيده است كه هنوز عرقش از راه نه چندان سخت تهران-لندن خشك نشده، بوى عرق سگى دهانش با شراب و شامپاين انگليسى عوض نشده، بخواهد انگشت در سوراخى بكند كه يقينا گزنده است و بايد پات زهر سيلى خوردن در بحث را پيش از اينها خورده باشد كه نخورده است و بحث و نقد و نظر زنگ خانه‌ى همسايه نيست كه بزنى و فرار كنى و لاى تويتر و فيسبوک گم بشوى. مشكل بزرگ كسانى اين‌چنينى اين است كه دچار شهرتى زودرس در عنفوان جوانى شدند و ناگزيرا غرق در بازى ها و سرگرمى‌هاى آن شده اند و متعاقبا نه وقتى براى خواندن و پربار شدن داشتند و نه مكان و دوستانى براى پروار شدن و نه عرصه اى براى انديشيدن. منتى نيست اگر من بخش وسيعى از انرژى و قدرت خود را صرفا صرف حقوق زنان و حقوق اقليت هاى جنسى كرده ام و پرونده و كارنامه ى كارهايم آنقدر روشن و واضح است كه حتى نيازى در بازگو كردن نمى بينم. اما اگر كسى ناتوانى فهم خود را به گردن اثرى از من بياندازد و كار مرا با خطكش كوتاه خود بسنجد و حساس نبودن شاخک‌هاى هنرى خود را پشت ديوارهاى فسيلى ذهن خويش به گردن شعر ما بياويزد و بخواهد از آب گل آلود لجن صيد كند و در بركه‌ى حقير خويش دچار «خود نهنگ پندارى» شود را مى توانم به راحتى با چند خط به خود بياورم و يادآورى كنم كه اى عزيز، برادر، سرباز سابق وطن  كه بعيد مى دانم با تيرو كمان لاستيكى هم تيرى در كرده باشى! نقد كردن با عربده كشيدن و درى ورى گفتن‌هاى لمپن مآبانه و چاله ميدانى توفير دارد: مگسى كجا تواند كه درافكند عقابى…
ما در هر صورت از بازگشت خطاكاران به شعور انسانى و قرار گرفتن حتى ظاهرى آنها در جبهه مدافعان حقوق زنان و اقليت‌هاى جنسى استقبال مى كنيم.

بعد از منتشر شدن این مطلب توسط شاهین نجفی، هیچکس هم با انتشار مطلب زیر واکنش نشان داده است.

هیچکس: من و مهدیار و بهرام نقد را از خودمان شروع کردیم که برای خودمان و کس دیگری بُت نشویم. بحث سر زن‌ستیزی و همجنسگراستیزی بود و «پریود» یه مثال کوچک در کنار زدبازی و تتلو و بقیه بود. اگه واقعاً دغدغه‌ی فرهنگی داری، بحث را منحرف نکن. با خودبزرگ‌بینی و تحقیر بقیه هیچ مشکلی حل نمی‌شه. یه لیوان آب بخور و هر وقت فحاشی ادبیت و برچسب زدن‌هایت تموم شد و آروم شدی، بیا یک نقد از نقداهای زیادی که شده را بخوان و یک ذره بهش «فکر» کن.

از وبلاگ Peacem Morality: نکته اصلی در آهنگ پریود استفاده از نمادهای جنسی و جنسیتی است برای رساندن یک مفهوم. اگر بخواهیم از منظر فمینیستی نگاه کنیم، هر نوع رفتار یا گفتاری که به یک انسان به صرف جنس، جنسیت یا سکسوالیه اش (مثلا همین پریود شدن که مخصوص زنان است) بار ارزشی بدهد با حقوق برابر مرد و زن، فمینیسم و حقوق بشر هماهنگ نیست. مثلا در این آهنگ وقتی نامجو با حالت شاکی می گوید «تو هم که هر وقت ما رو می بینی پریودی» تلویحا می گوید «پریود شدن بد است و تو هم هر وقت ما رو می بینی پریود یا بد اخلاق یا هر صفت بد دیگری هستی!». انگار مخاطبش (معشوقش) خطایی کرده که پریود شده است. انگار اگر پریود نمی شد دیگر مشکلی نبود. این حرف در بستر فرهنگ سنتی-دینی ما که سکس و پریود را ناهماهنگ می داند به معنی این نیز می تواند باشد که «تنها فایده زن سکس است که آن هم وقتی پریود می شود از بین می رود». این حرف به وضوح به پریود شدن که یک امر فوق العاده طبیعی است بار ارزشی منفی می دهد. آن هم باری بسیار سنگین. البته این نگاه فقط درباره پریود شدن نیست بلکه در همه زبان ها و فرهنگ ها مصادیق دیگری هم دارد که بسیار ساده و روزمره به نظر می رسند.

تابو شکنی این ترانه موضوع دیگری است. اگر برای پرهیز از تابو قرار باشد که ما حرفمان را هزار بار بپیچانیم و خودسانسوری کنیم، باید تلاش کرد که آن تابو را از بین برد. در مورد سخن گفتن از پریود هم باید صریح بگویم که صد البته باید تابوی سخن گفتن از این مسائل از بین برود. من پیشتر مطلبی به همین مضمون نوشته ام. اما صرف تابو شکنی، اگر حرفی برای گفتن نداشته باشد، امری مقدس نیست؛ بد هم نیست. یک چیزی است مثل بقیه چیزها!

باید اضافه کنم که باید به زنان حق داد که بیشتر به این موضوع بپردازند و باید بیشتر به نظرشان اهمیت داد و تا زنی از این ترانه دلخور شد انگ «نفهم» و «سطحی» بودن به او نچسباند؛ کاری که خیلی ها کردند. به آقایانی که خرده می گیرند از زنانی که از این ترانه دلخور شده اند باید گفت که پریود شدن یک تجربه صد در صد زنانه است که زنان آن را بارها و بارها تجربه می کنند. تجربه ای که به واسطه آن هزاران سال است که تحقیر می شوند و ناپاک به حساب می آیند. باید قبول کرد که نظر زنان در این باره اعتبار بیشتری دارد. باید بیشتر به احساس و عقیده زنان در این باره اهمیت داد.

در نهایت، من به عنوان یک مرد فمینیست، اگر به جای شاهین نجفی با محسن نامجو بودم سعی می کردم ترانه ای نسرایم و نخوانم که به مردسالاری و مردمحوری و زن ستیزی دامن بزند. ترجیح می دادم که ترانه ای بخوانم که نگاه ناپاک بودن پریود را از بین ببرم و از این طریق تابو شکنی کنم نه اینکه برای تابو شکنی به این قضیه دامن بزنم. اصلا همین نگاه بد بودن پریود بوده که سخن گفتن از آن را اینقدر مشکل کرده است.

10 پاسخ به “جواب دندان شکن شاهین نجفی به انتقادات اخیر + واکنش هیچکس

 1. شخصآ نظری راجع به نظر بی ارزش شاهین نجفی ندارم، ولی در باب بی ارزشی این نظر همین قدر بگم که اگه من جای هیچکس بودم، هیچ پاسخی نمی دادم…

  • دوست عزیز، شما این نظر رو کاملا از روی خشم و کینه توزی نسبت به شاهین نجفی دادید(حالا باهاتون چیکار کرده مشخص نیست. پول نفتتون رو دزدیده یا اختلاص هزاران میلیاردی کرده. نمیدونم ولی فکر کنم که فقط ابراز عقیده کرده، همین)
   با کمال احترام، ولی این نظر شما فقط بی منطق بودن شما رو میرسونه

   • برادر گلم، اولاً من خاطر جمع نیستم که تو آثار بهرام و هیچکس رو کاملاً و عمیقاً گوش داده باشی یا نه، ثانیآ خاطر جمع نیستم که آثار شاهین نجفی رو هم کاملاً و عمیقاً گوش داده باشی یا نه ؛ ثالثاً خاطر جمع نیستم که این نقدای اخیرو دنبال کردی اصلاً یا نه، ولی اون چه که از اظهار نظر طرفین برمیاد، اینو نشون میده که جواب شاهین نجفی جواب بی ربط و پرتیه.
    وقتی بهرام میگه «زن‌ستیزی یعنی استفاده ی تمسخرآمیز از کلمه ی «پریود» توسط شاهین نجفی که حتی ادعا می‌کند حامی حقوق زنان است» و از این طریق مدرک واسه شاهین نجفی رو میکنه و با سند حرف میزنه، انتظار میره که اونم در این رابطه و در جهت رد حرف بهرام سخنان زیبا و ادبیشو بیرون بریزه و مثلاً بگه ««پريود» يک تابو بود و بايد شکسته می‌شد.».
    اینا همه به کنار، من اصلاً نمی دونم جنابعالی اصلاً چیزی از زن ستیزی میفهمی یا نه، یا فقط از اون دسته عاشقان مخلص شاهین نجفی هستی که احتمالاً به خاطر لحن بی ادب و بی هدفش تو آهنگاش و توهینا و تمسخرای بی دلیلش به مسئولین حکومتی و به مردم شیفته اش شدی و خودشیرینی بی وقفه اش و سوء استفاده از صنعت رپ و بی معنایی و بی فحوایی کلامش تو اکثر آثارشو نمی بینی.
    در پایان این احتمال رو میدم که این پیام رو نخونی…
    چون این احتمال رو داده ام که به قول شاهین نجفی «جوان خام گرم نکرده ای» باشی…

 2. من نمیخوام دفاع کنم از شاهین، هر چند نیازی به دفاع نداره و واضجه قضیه کاملا.
  این که بگی تو هم که هر دفعه به ما میرسی پریودی رو نمیدونم چجوری میشه بد بودن پریود معنی کرد! یه روند منطقی داره و استعارست از بدشانسی و اینکه هر وقت به ما میرسی حوصله نداری و …. خلاصه هر معنی دیگه ای داره الا اینکه پریود بده!!!
  بابا شاهین از اولین کاراش وقتی هنوز انقدر مطرح نبود دفاع از حقوق زن بود. این وقتی که این آقایون درگیر شاخ بازی و منم منم بودن این داشت از حقوق زن و اقلیت های جنسی حرف میزد.
  جوه دیگه، جو که بگیره آدمو اینجوری میشه

  • امیدی به تغییر نگرش تو شماها که دریچه ی فکری مغزتونو بستید و درشم قفل کردید و کلیدشم انداختید دور، نیست…
   بشین شاهین گوش بده برادر…
   باشد که زمان اثبات کننده ی حرف هایمان گردد…

 3. shahin jan che ziba goft ke in rapperaye bi savad ke tu javuni mashhur shodan na vaqti baraye motale’e dashtan na majali baraye balandegi va andishidan!!hamin bas baraye amsale hichkaske noon be nerkhe ruz khoran v dastmalkesh v bi savad

 4. سلام الان که دارم اینو می نویسم یه حس عجیبی دارم واسه چند لحظه می خوام ازین زاویه ام دنیا رو نگاه کنین , من آهنگسازم از خودم اسم نمی برم , بخاطر کارم با اکثر بچه های موسیقی ارتباط نزدیک داشته و دارم , واقعا فکر می کنید این دوستان هنرمند عزیز , موقع نوشتن حرفاشون واقعا به این مسائل فکر می کردند ؟ فمنیسم ؟ حقوق شهروندی ؟ دید برتر انسانی ؟ هه … نه , فکر قافیه بودن و بستن آهنگ حتی انتظار شنیده شدنشم به این صورت نداشتن …. شما مردم با توجه کردنتون به اینا اعتبار دادین … حالا میان نقد و بررسی آثارشونو می ذارن به شما با فخر نگاه می کنن وحس می کنن تو علوم موسیقی فلسفه عرفان جامع شناسی .و … صاحب نظرنو می تونن نظر بدن … با یه ادبیات روشنفکر موابانه و استفاده از واژه های ادبی که باز تو لفافه بگن توجه تون و از ما بر ندارید …. خلاصه بگم کار های همشون جز جنبه ی سرگرمی و گذران وقت اون ژرفایی که ازش دم می زنن نداره ….. اینقدر بالا پایین نپرید واسشون … هر چی می کشیم واسه اینه که نمی خونیم و مطالعه نداریم …. اینقدر گوشامون به حرفای کم بار و چیپ عادت کرده که با شنیدن زمزمه ی یه حرف با معنی اینقدر از خود بی خود می شیم که به این این ادما یه جوری پر و بال می دیم که به خودشون اجازه بدن به مردم اینطوری از بالا نگاه کنن …. یکم بهش فکر کن

 5. دوست عزيز من نوعي من بي سواد شكست خورده فقط يك چيز را مي گويم اغاي شاهين نجفي به يكي از مقدسات شيعيان توهين هم كرد شما فقط برو اون موريكي توش توهين شده رو گوش بده و ببين كجاش توهيني انجام شده من خودم طرف دار شاهين نجفي هستم ولي اون چيزي هايي كه بر ضد شاهين نجفي گفتن رو هم گوش دادم و ديدم اون ها دارن چي مي گن من نوعي تا شما دلتون بخواد فوش خوردم تحقير شدم و از اين قبيل چيز ها چرا چون هميشه حقيقت رو گفتم فوش خوردم اين همه انتقاد اين همه سر و صدا چرا تو اين ٣٨ سال كسي صداش در نيومد ها؟؟؟؟؟

نظرت چیه...؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s