یک جنگ خیابانی: کینگ روبو و بنکسی


قهرمان خیابانی صحنه گرافیتی انگلستان روبو که به کینگ روبو شهرت دارد اولین گرافیتی خود را در سال ۱۹۸۵ میلادی بر روی یک قطار در لندن نقاشی کرد. در همان سال نقاشی دیگری در کانال آب در شمال غربی لندن کشید که سالیان سال با وجود خط خطی هایی که روی آن می شد کماکان وجود داشت. او خود را یک دیوار نویس عادی معرفی می کند و نه برای کسب درآمد و خبر سازی بلکه برای کسب شهرت خیابانی و علاقه شخصی راه گرافیتی را در زندگی اش پیش گرفته است. او می گوید که در دوران او گرافیتی نشانه ای از فرهنگ خیابانی شناخته می شد و او نیز جذب آن شد.

banksy-robbo-camden-history-1 او می گوید: گرافیتی برای من یک راه فرار بود؛ من خلاقیت خود را درآن گذاشتم و چیزی نبود که به من جهت بدهد. در خانواده من دو راه برای زندگی شناخته شده بود. یکی اینکه انسان باید یا کار کند و از دست رنج خود زندگی اش را بگذراند و یا از دیوار مردم بالا برود و از راه خلاف زندگی اش را بگذراند و هیچ راه سومی به من نشان داده نشد. ولی من در خیابان گرافیتی می کشیدم و برای خانواده ام سوال بود که چرا این کار را می کنم. این کار که در آن پولی نیست و آینده ای برای من متصور نبودند. برای من گرافیتی مثل راک اند رول بود. هیجان و لذت بود که در ان می جستم، راهی برای مبارزه و نمایش خلاقیت هایم.

این شور و عشق او نسبت به گرافیتی جای او را در تالار افتخارات گرافیتی انگلستان و جهان باز کرد. بعد از آن مدتی از گرافیتی خداحافظی کرد و به کار های دیگر پرداخت تا اینکه اتفاقی ناگهانی، باری دیگر شعله های اشتیاق او را روشن کرد.

اما داستان ما از جایی آغاز می شود که بنکسی هنرمند شهری انگلیسی که سالیان سال با پشتوانه حامیان بین المللی خود گرافیتی را برای عموم مردم به جاذبه ای سرگرم کننده تبدیل کرده بود روی یکی از قدیمی ترین آثار او و در حقیقت روی یکی از آثار تاریخی گرافیتی اروپا و انگلستان نقاشی کرد. از آنجا که بنکسی سال ها بعد از کینگ روبو کار خود را آغاز کرده بود و در حقیقت فاصله بسیاری با کینگ روبو داشت  کار او به منزله بی احترامی بزرگی محسوب می شد. تا حدی که کینگ روبو تصمیم گرفت درسی به این هنر مند پول ساز بدهد. بنکسی به خود اجازه داد که روی یکی از آثار به جا مانده از این اسطوره گرافیتی انگلستان نقاشی کند. سال ۲۰۰۹ میلادی در کانال راگنتس در محله کَمدِن (شمال غربی لندن) بود که آتش بازگشت به صحنه گرافیتی  بعد از ۲۶ سال دوباره در ذهن کینگ روبو زبانه کشید.

banksy-robbo-war-london-camden-history-2

بنکسی هنر مندی که به اندازه ستاره های پاپ تبلیغ می شود. امروزه چیزی در حد ریحانا و جاستین بیبر شده است یک سوپر ستاره پول ساز در عالم هنر نقاشی است. در هر شبکه ای، در هر کتابی و در هر جایی نام او را پیدا می کنید. هرجا کسی از هنر شهری در سطح عامیانه آن صحبت می کند بی شک مثالی از بنکسی را هم به میان می آورد. فیلم او که به نظر می رسد تیزری دو ساعته برای عجیب تر جلوه دادن خود او است برا ی همه آشناست و درفستیوال های بین المللی به نمایش در آمده است. هرچند که تصاویری که خلق می کند  نقابی از مبارزه با مصرف گرایی و گرایشات مردم سالارانه را به نمایش می گذارند.

EssexRd_Stewy_Robbo_01b

در دسامبر ۲۰۰۹ بنکسی عکسی  از کار آخر خود منتشر کرد که نشان می داد او روی یکی از نقاشی های قدیمی کینگ روبو که حدود ۲۵ سال باقی مانده بود نقاشی کرده است. اینجا بود که چیزی شبیه جنگ های هیپ هاپی شرق و غرب لندن آغاز شد. اینبار جنگی بین گرافیتی و هنرشهری…

banksy-robbo-war-london-camden-history-3

نکته جالب این بود که وقتی از بنکسی سوال شد که چگونه به خودش جرات داد روی نقاشی سلطان گرافیتی انگلستان نقاشی کند او در کمال حیرت شنوندگان  گفت: تا به حال اسم کینگ رو بو را هم نشنیده بودم. کینگ روبو در  جواب این صحبت بنکسی نوشت: شاید واقعا اسم مرا نشنیده بوده ای!!! ولی از این به بعد از یاد نخواهی برد.

روبو در ۲۵ دسامبر ۲۰۰۹ به کانال رفت و نقاشی خود را در کمال احترام که از سنت های مهم  گرافیتی است پس گرفت. او حتی روی کار بنکسی را هم پاک نکرد بلکه صرفا کار خودش را زنده کرد.

banksy-robbo-war-london-camden-history-4

بعد از آن در اوایل ژانویه ۲۰۱۰ عده ای که به هواداران بنکسی شهرت پیدا کردند بی احترامی دیگری را مرتکب شدند و کار را به شکل زیر تغییر دادند.

banksy-robbo-war-london-camden-history-5

بعد از چند ماه بنکسی آن بخش از کار را که موجب بی احترامی بیشتری شده بود پاک کرد.

banksy-robbo-war-london-camden-history-6

چند ماه بعد فردی ناشناس که تا امروز هویت او شناخته نشده کل دیوار را سیاه کرد.

banksy-robbo-war-london-camden-history-7

در جولای ۲۰۱۰ کینگ روبو با تکنیک شابلون که خود بنکسی هم از همین تکنیک استفاده می کند برای بنکسی قبری نقاشی کرد و اعلام کرد که دوره بنکسی تمام شده است.

banksy-robbo-war-london-camden-history-8

در همان ماه باری دیگر شخصی ناشناس دوباره تمامی دیوار را کاملا سیاه کرد!

banksy-robbo-war-london-camden-history-9

یک سال بعد در ژانویه ۲۰۱۱ بنکسی در همان مکان یک اتاق نقاشی کرد که کسی معنی آن را نفهمید.

banksy-robbo-war-london-camden-history-10

در همین دوران هواداران کینگ روبو در تمامی انگلیس با قدرت تمام آثار بنکسی را به شکلی انتقادی مورد هجوم قرار دادند و سعی کردند چهره دروغ گوی این هنرمند مشهور شده را به همه نشان دهند.

اما در آوریل سال ۲۰۱۱ هنگامی که کینگ روبو در کانال راه می رفت و سه روز قبل از نمایشگاهش در لندن  بر اثر ضربه شخص یا چیزی نامعلوم بر سرش به کما رفت.

banksy-robbo-war-london-camden-history-12

هیچ کس نمی داند که اون چه وقت از حالت کما بیرون می آید ولی تیم کینگ روبو تمام سعی خود را دارند که این اسطوره حقیقی هنر شهری را همیشه در لندن و دنیا زنده نگاه دارند هر چند که رسانه های قدرتمند دنیا بازیچه های خود را تا مرز اسطوره شدن بزرگ می کنند اما افرادی چون کینگ روبو روح حقیقی هنر مندان شهری را در خیابان ها و زندگی واقعی پا بر جا نگاه داشته اند.

تصویر زیر آخرین کاری است که تیم روبو برای زنده کردن نقاشی قدیمی او در لندن انجام داده و از آن حفاظت می کنند.

Restored-graffiti-from-robbo-london

کینگ روبو مدت دو سال است که در حالت کما به سر می برد و دکتر ها نمی توانند بگویند که آیا  به زندگی باز خواهد گشت یا نه. هر چند که بیشک همیشه زنده خواهد بود.

ترجمه و نوشته: کارن رشاد
منبع فارسی: کلاه استدیو

نظرت چیه...؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s