آشنایی با مفهوم صحیح فری استایل و سایفر


Cypher

در این مقاله نگاهی خواهیم داشت بر «فری استایل» و این که فری استایل چیست و شامل چه مواردی می‌شود. همچنین در مورد نوعی از فری استایل به نام «سایفر» توضیحاتی داده خواهد شد و باور های نادرست در رابطه با مفهوم فری استایل مورد بررسی قرار خواهد گرفت. البته لازم به بیان می‌باشد که در این مقاله به بررسی تخصصی فری استایل نخواهیم پرداخت بلکه هدف ما آشنایی مخاطبین با فرهنگ هیپ هاپ و معنا و مفهوم صحیح فری استایل است.
فری استایل
میخواهیم در مورد یکی از ویژگی های بسیار جذاب سبک موسیقی رپ صحبت کنیم که تمامی عناصر به کمک آن می‌آیند تا به جذابیت آن بیفزایند. ما در مورد «فری استایل» صحبت می‌کنیم. ابتدا اجازه دهید تاریخچه‌ی پیدایش فری استایل را با همدیگر مرور کرده و سپس به دنبال آن توضیحاتی در مورد درون مایه آن بدهیم.
فری استایل در دهه ۱۹۷۰ میلادی شکل گرفت و هدف از پیدایش آن جهانی کردن بیش از پیش فرهنگ هیپ هاپ و به دنبال آن رسیدن به اهداف اصلی رپ که همان اعتراض است، بود. همچنین کامل تر کردن عنصر رپ؛ در واقع رپ خوان‌ها در آمریکا که مهد هیپ هاپ نیز می‌باشد به این نتیجه رسیدند که با متحد کردن چندین عنصر از هیپ هاپ در قالب یک پروژه اهداف خود را هرچه سریعتر به جلو هدایت می‌کنند. دلیل این گفته این است که در یک اجرای فری استایل که به گونه‌های متفاوتی ارائه می‌شود، دی-جی ها و حتی برک دنسرها می‌توانند نقشی داشته باشند. و اما تعریف دقیق مفهوم فری استایل در رپ:
فری استایل در رپ به خواندن و اجرا کردن یک رپ‌خوان بر روی یک ضرباهنگ گفته می‌شود که حالت های گوناگونی دارد. فری استایل در طول زمان در فرهنگ هیپ هاپ دست‌خوش تغییراتی شده است و معانی و المان‌های بیشتری به آن اضافه و حتی حذف شده است. فری استایل را می‌توان در دو دوره ی جدید و قدیم هیپ هاپ مورد بررسی قرار داد که دارای تعاریف گوناگونی می‌باشد.
در دوره قدیم که به آن «اُلد اسکول» نیز گفته می‌شود، فری استایل شامل دو نوع اجرا می‌شد:
یک: اجرای فی‌البداهه به گونه ای که رپ‌خوان رپ‌نوشته‌ای را از قبل آماده نکرده باشد و به صورت بداهه اقدام به خواندن بر روی ضربی کند که در حال نواخته شدن است.
دو: اجرا از روی رپ‌نوشته‌ای که از قبل آن را نوشته شده باشد و بارها آن را تمرین کرده باشد یا حتی رپ‌نوشته ای از قطعه رپ‌آهنگی که قبلا منتشر شده است یا به نوعی ضبط شده باشد.
در دوره ی جدید که به آن «نیو اسکول» نیز می‌گویند این تعاریف دست‌خوش تغییراتی شده است و مورد دوم که در بالا ذکر شد به ندرت استفاده می‌شود و تاکید بیشتر بر روی بداهه خوانی شد. متاسفانه همانطور که در تمامی جوامع یک سری موضوعات به دلیل سلسه مراتب‌های زیاد و دلایل بی شمار مقداری ناخالصی را در خود می‌پذیرند و این موضوع به گونه ای نهادینه می‌شود که گویی از ابتدا چنین بوده؛ در مورد جامعه و فرهنگ هیپ هاپ هم این موضوع صدق می‌کند. چه بسیار مطالب و موضوع‌هایی که دستخوش تغییر شده اند و در جامعه حاضر هیپ هاپ که درصد بیشتر آن را جوانان تشکیل می‌دهند تغییر این ناهنجاری‌ها امری است بسیار مشکل که همت گروهی و گذر زمان را طلب می‌کند. کار زمانی مشکل می‌شود که اهرم زمان در مقابل ما ایستاده و موجب نهادینه شدن این باورهای غلط می‌شود.
همانطور که متوجه شدید تعاریف بالا با مفاهیمی که در بین مخاطبین فرهنگ هیپ هاپ در مورد فری استایل رواج دارد کمی متفاوت است. امروزه این تعریف در مورد فری استایل باب شده است که فری استایل تنها بداهه خوانی است و اگر از قبل شخص رپ‌خوان رپ‌نوشته‌ای را تهیه کرده باشد دیگر بدان فری استایل اطلاق نمی‌شود و بایستی آن را اجرا محسوب کرد. این تصور که بعد از دوره نیو اسکول رواج پیدا کرد متاسفانه را هم عوض نمود. لازم به توضیح است که در هر دو صورت بداهه خوانی و غیر بداهه خوانی هر دو یک نوع اجرا محسوب می‌شوند اما این موضوع که یکی فری استایل و دیگری اجرای تنها باشد مصداق کامل پشت کردن به مفاهیم اصلی هیپ هاپ است که در دوره‌ی قدیم هیپ هاپ یا همان اُلد اسکول پابرجا بوده است و ضرر آن در نهایت به خود فرهنگ هیپ هاپ و افراد درون آن بر می‌گردد. تغییر دادن بعضی مفاهیم فرهنگ هیپ هاپ می‌تواند به مرور تغییر مفاهیم دیگر را در آن موجب شود که اگر این مفاهیم جزو مفاهیم اصلی فرهنگ هیپ هاپ باشند دیگر نمی‌توان آن فرهنگ را هیپ هاپ محسوب کرد و در آن صورت بهتر است اسم آن را هم از هیپ هاپ به چیزی دیگر تغییر داد.
سایفر
نوع دیگری از فری استایل هم وجود دارد که بسیار محبوب است و همواره مورد توجه عاشقان هیپ هاپ بوده و است که به آن «سایفر» گفته می‌شود. در سایفر عوامل مختلف هیپ هاپ از جمله عناصر «برک دنسینگ» و «دی-جی اینگ» و حتی «گرافیتی» و «بیت باکس» حضور دارند.
در واقع سایفر به نوعی از فری استایل گفته می‌شود که یک دی-جی شروع به نواختن و پخش یک ضرباهنگ ریتم دار و منظم کرده و همزمان چندین رپ‌خوان دور هم جمع می‌شوند (بیشتر به صورت دایره شکل) و اقدام به اجرای فری استایل به صورت انفرادی و پشت سر هم می‌کنند. هنگامی که اجرای یک رپ‌خوان به اتمام برسد باید رپ‌خوان بعدی وارد مرکز جمع شود و شروع به اجرا و خواندن کند. هر فرد در اجرای سایفر تنها حق یکبار اجرا را دارد منتها این قانون هم دست‌خوش تغییراتی شده است و امروزه در اجرای یک سایفر بعضا دیده شده که یک رپ‌خوان چندین بار هم در جمع اقدام به اجرای فری استایل می‌کند.
در اجرای یک سایفر همزمان برک دنسرها هم می‌توانند در نزدیکی جمع رپ‌خوان ها اقدام به اجرای حرکات نمایشی کنند که البته در همزمان اجرا کردن حرکات توسط چند نفر محدودیتی وجود ندارد و گاها دو یا سه برک دنسر هم می‌توانند اقدام به اجرای حرکات کنند. لازم به ذکر است که نوعی از مسابقات برک دنس هم وجود دارد که از قاعده ی سایفر بهره می‌گیرد و برک دنسرها مشابه قوانین اجرای سایفر به صورت دایره ای شکل دور هم جمع شده و به صورت انفرادی و پشت سر هم در مرکز جمع اقدام به اجرای حرکات نمایشی می‌کنند.
همچنین هنرمندان گرافیتی (دیوارنویسان) هم در صورت وجود دیوارهایی در نزدیکی محل اجرای سایفر می‌توانند همزمان به ایجاد طرح بر روی دیوار اقدام کنند. البته اگر سایفر در یک محل باز اجرا شود و در صورت عدم وجود دیوار یا سطحی مشابه می‌توان از دیوار های کاذب برای این عمل بهره گرفت.
این نکته را هم باید متذکر شد که عدم وجود تمامی عناصر هیپ هاپ به غیر از ام‌سی‌اینگ (رپ‌خوانی) ضروری نیست و گاهی میتوان حتی بدون وجود یک دی-جی و با پخش کردن یک ضرباهنگ از پیش تهیه شده از یک دستگاه صوتی سایفر را اجرا کرد. همچنین شخصی که در اجرای «بیت باکس» (اجرای ضرب‌ها و صداهای گوناگون بوسیله‌ی دهان) مهارت کافی را داشته باشد می‌تواند جای یک دی-جی را بگیرد و اقدام به تولید یک ریتم صوتی کند.
در واقع سایفر با گرد هم آوردن تمامی عناصر هیپ هاپ تجلی گر قدرت واقعی فرهنگ هیپ هاپ در نظر جهانیان می‌باشد زیرا در یک سایفر کامل و تمام عیار تمامی عناصر و المان‌ها دست به دست هم می‌دهند تا اوج زیبایی، خلاقیت و قدرت هیپ هاپ را به همگان نشان دهند.
در انتها باید بگویم که هدف از نگاشتن این مقاله اصلاح تعاریف و باور های غلطی است که در مورد فری استایل در بین مخاطبین و همچنین آگاهی دادن به مخاطب در مورد درون مایه فرهنگ هیپ هاپ است.امیدواریم تا به‌وسیله‌ی این مقاله بدین اهداف نائل شویم.

منبع: لیبل اتحاد
نویسنده: آرش دهستان

نظرت چیه...؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s